آشنایی با Spring Boot

مدرس: هاتف توکلی

Spring Boot(اسپرینگ بوت) چیست ؟

what is spring boot

برای ارائه تعریفی از Spring Boot(اسپرینگ بوت) ابتدا باید ببینیم Spring چیست و جهت آشنایی با Spring هم باید ابتدا یک نگاهی به زبان جاوا بیندازیم. جاوا دنیای بسیار گسترده‌ای دارد و کارهای زیادی را می‌توانیم با این زبان برنامه‌نویسی انجام دهیم. موضوع جالب این است که حتی بسیاری از برنامه‌نویسان هم فکر می‌کنند زبان جاوا فقط محدود به اپلیکیشن‌های اندروید و یا دسکتاپ می‌شود و وقتی از نوشتن یک وب اپلیکیشن با جاوا حرف می‌زنیم، از شنیدن اینکه با این زبان می‌شود برنامه‌های تحت وب هم نوشت متعجب می‌شوند!

موضوع این است که ویرایش‌های مختلفی برای زبان جاوا وجود دارد که هر کدام از این ویرایش‌ها شامل ابزار،‌ تکنولوژی‌ها، کتابخانه‌ها و فریمورک‌هایی می‌باشند که امکان پیاده‌سازی و توسعه نوع خاصی از اپلیکیشن‌ها را به ما می‌دهند. یکی از این ویرایش‌ها Java EE است که مخفف Enterprise Edition می‌باشد. در این ویرایش امکان پیاده‌سازی Web Application یا همان اپلیکیشن‌های تحت وب را داشته و همانطور که از نام این ویرایش پیداست هدف آن استفاده در پروژه‌های Enterprise می‌باشد.

یکی از علت‌های اینکه خیلی کم در مورد استفاده از جاوا، در سمت وب می‌شنویم دقیقا همین است که از جاوا برای پیاده سازی پروژه‌های کوچک و یا متوسط استفاده نمی‌شود و اصلا گزینه‌ مناسبی برای چنین پروژه‌هایی نمی‌باشد. به عنوان مثال شما هیچوقت نمی‌بینید یک وبلاگ و یا یک سیستم محتوامحور معمولی و یا پروژه‌هایی در این سطح با جاوا پیاده‌سازی شوند. ولی از طرفی هم در ایران و هم در دنیا در پروژه‌های بزرگ و تجاری و سازمانی بسیار استفاده می‌شود. در پروژه‌هایی مثل سیستم‌های بانکی،‌ سیستم اتوماسیون یک سازمان بزرگ، بسیاری از پروژه‌های دولتی و خصوصی در سطح ملی،‌ سیستم‌های مدیریت منابع سازمانی،‌ سیستم‌های رزرواسیون هواپیمایی‌های بزرگ کشور و پروژه‌هایی در این سطح بسیار دیده می‌شود که از جاوا استفاده شده و از آنجایی که تعداد پروژه‌های در این سطح بسیار کمتر از پروژه‌های سطح کوچکتر می‌باشد، کمتر به سیستمی بر می‌خوریم که با زبان جاوا پیاده‌سازی شده باشد.

enterprise projects

خب حالا بپردازیم به Spring ! همه ما می‌دانیم که برای اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا و همچنین تحت وب فریمورک‌هایی وجود دارد. به عنوان مثال محبوبترین فریمورک زبان PHP فریمورک لاراول می‌باشد؛ و یا برای زبان پایتون فریمورک جنگو را داریم. برای جاوا هم فریمورک‌های بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانیم بگوییم محبوبترین و همچنین قدرتمندترین فریمورک جاوا Spring می‌باشد(البته بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم که Spring خودش از چندین فریمورک تشکیل شده است و دنیای گسترده‌ای دارد).

restful with django

خب حالا که فهمیدیم Spring‌ چیست باید بریم سراغ Spring Boot. ما هنگام استفاده از Spring درگیر مسائلی زیادی مثل کانفیگ‌هایی می‌شویم که ممکن است به علت گرفتن تمرکز برنامه‌نویس و یا توسعه‌دهنده از سرعت پیاده‌سازی و توسعه اپلیکیشن بکاهد و کار برنامه‌نویس را نیز سخت‌تر کند. در این میان Spring Boot حکم یک Initializer را برای فریمورک Spring بازی می‌کند که خیلی از کارها را خودش انجام داده و نیاز به درگیر شدن برنامه‌نویس با بسیاری از کانفیگ‌ها نیست و البته این روزها Spring Boot خودش به عنوان یک فریمورک شناخته می‌شود.

هنگامی که پروژه‌مان را با استفاده از Spring Boot ایجاد می‌کنیم، برنامه‌نویس این امکان را دارد که بیشترین تمرکز را بر روی کار پیاده‌سازی داشته و با امکانات و ابزارهای فوق‌العاده‌ای که در اختیارش قرار دارد، با بیشترین قدرت و سرعت پیشروی داشته باشد!

ما نیز در این دوره آموزشی که می‌توانیم بگوییم اولین دوره Spring Boot به زبان فارسی می‌باشد (البته بهتر است بگوییم به احتمال خیلی زیاد؛ چون حداقل ما با جستجویی که داشتیم تا به اینجای کار دوره مشابهی پیدا نکرده‌ایم!) قصد داریم با Spring Boot آشنا شویم. ببینیم چطور می‌توانیم یک پروژه جدید ایجاد کرده و آن را اجرا کنیم و مهم‌ترین مبانی مربوط به آن را بررسی کنیم تا در دوره‌هایی که در آینده نه چندان دور منتشر می‌شوند، به مباحث پیشرفته‌تر و تکمیلی‌تر مربوط به Spring Boot بپردازیم.

همچنین بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم که در Spring Boot می‌توان به غیر از جاوا، از زبان های JVM Base مثل Groovy و Kotlin هم استفاده کرد.

سرفصل های دوره

  1. ساخت پروژه جدید در IntelliJ
  2. آشنایی با Maven‌ و POM.xml
  3. آشنایی با ساختار پروژه در Spring Boot و ساخت اولین Rest
  4. ادامه مبحث Rest API و اشاره به نکات تکمیلی‌تر
  5. کار با پارامترها و کتابخانه GSON
  6. کار با HTML و Thymeleaf Template Engine

پیش نیازهای دوره

سطح این دوره مقدماتی نبوده و لازم است جهت شرکت در این دوره حداقل 2 پیش‌نیاز زیر را داشته باشید:‌

  1. تسلط به مباحث مقدماتی جاوا به ویژه مباحث شی‌گرایی 
  2. آشنایی با دنیای وب و مبانی مربوط به برنامه‌نویسی تحت وب

همچنین پیشنهاد می‌کنیم جهت تسلط بیشتر به مباحث مقدماتی جاوا در دوره‌های رایگان آموزش OOP در جاوا و تحولات جاوا 8 شرکت کنید.

قدم بعدی

در قدم بعدی و در ادامه این دوره می‌توانید در دوره آموزش تکمیلی و پروژه محور Spring Boot شرکت کنید.


کلیدواژه: جاوا java اسپرینگ Spring Spring Boot اسپرینگ بوت آموزش Java EE آموزش Spring Boot آموزش اسپرینگ بوت دوره آموزش اسپرینگ

دیدگاه ها:
۴ ماه قبل
reply
شما اولین نیستید و دوستانی بودند که مدتها پیش دوره هایی رایگان و با سرفصل های مناسب تر قرار دادند میشه به تیم جدلب اشاره کرد و همین تیم بسیار خوب جاوالند که در آپارات و تلگرام ویدیو هاشون در دسترسه
پشتیبانی آرکادمی
۴ ماه قبل در پاسخ به ms.safari
reply
سلام دوست عزیز
در مورد فریمورک Spring باید گفت بله آموزشهایی وجود دارد اما در مورد دوره مجازی Spring Boot ما با جستجوهایی که داشتیم تقریبا در 10 صفحه اول گوگل چیزی پیدا نکردیم و فقط شاهد سایتهایی بودیم که آموزشهای لیندا و یودمی رو قرار داده بودند. اگر به توضیحات معرفی دوره هم دقت کنید گفتیم به احتمال خیلی زیاد و نگفتیم صد در صد و این احتمال که قبل از آرکادمی این آموزش توسط تیم دیگری آماده شده باشه رو در نظر گرفتیم.
در مورد سرفصلها هم باید گفت این دوره صرفا جنبه آشنایی با Spring Boot‌ رو دارد و به زودی دوره‌هایی در سطح بسیار پیشرفته‌تر و کاملتر آماده خواهد شد.
به خاطر نظرتون از شما ممنونیم و آرزوی موفقیت براتون داریم.
goldeagle00110011
مشترک دوره
۳ ماه قبل
reply
چه عجب! یه آموزش فارسی برا اسپرینگ پیدا شد. این آموزش صد در صد اولین آموزشه چون کسی مثل من نیست که اینقدر اینترنتو زیر و رو نکرده باشه. آموزش های یودمی هم خسته کنندس. یودمی از آخر شروع میکنه میاد اول
پشتیبانی آرکادمی
۳ ماه قبل در پاسخ به goldeagle00110011
reply
ممنون از نظرتون دوست عزیز. مطمئن باشید آموزشهای بیشتر و تکمیلی‌تر از Spring boot هم حتما به زودی در آرکادمی قرار می‌گیره و برنامه‌های زیادی برای این Framework داریم.
goldeagle00110011
مشترک دوره
۳ ماه قبل در پاسخ به پشتیبانی آرکادمی
reply
انشاالله.
vefghmhassan
مشترک دوره
۳ ماه قبل
reply
سلام لطف . میکنین ادامه پیدا کنه مثالا . اتصال به دیتا بیس . و این چیزا!!!!!
پشتیبانی آرکادمی
۳ ماه قبل در پاسخ به vefghmhassan
reply
درود. دوره‌های بیشتر و پیشرفته‌تری از مبحث Spring Boot در آرکادمی خواهیم داشت به زودی. موفق باشید
mohammad.mrae
مشترک دوره
۳ ماه قبل
reply
سلام آموزش کامل spring boot کی شروع میشه منتظریم
پشتیبانی آرکادمی
۳ ماه قبل در پاسخ به mohammad.mrae
reply
درود. تا چند روز آینده ضبط دوره پیشرفته به اتمام رسیده و به زودی منتشر خواهد شد. موفق باشید
milad.mofidi
مشترک دوره
۲ ماه قبل
reply
چه تاریخی دوره تکمیلی اش میاد رو سایت ؟چند وقت دیگه چک کنیم؟
پشتیبانی آرکادمی
۲ ماه قبل در پاسخ به milad.mofidi
reply
تا پایان مرداد ماه این دوره در وبسایت قرار داده می‌شود. موفق باشید
۸ ساعت قبل
reply
خسته نباسید و ممنونم از آموزشاتون
میشه توضیح بدین تفاوت بین spring boot و spring cloud چیست ؟
و از کدام بهتر استفاده بشه
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
ارسال دیدگاه:
برای ارسال دیگاه باید به سیستم وارد شوید و یا ثبت نام کنید. ثبت نام چند لحظه بیشتر زمان شما را نمیگیرد.