10 وبسایت معروف که با ReactJS طراحی شده‌اند

چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸ توسط سالار ساری نوایی

در طی سال‌های اخیر، کتابخانه‌ی ReactJS توانسته محبوبیت زیادی میان دولوپرها پیدا کند. این کتابخانه که بر پایه‌ی معماری MVC طراحی شده است، این امکان را به دولوپرها می‌دهد که قالب‌هایی پویا از صفحات وب تولید کنند (صفحاتی با تعداد زیادی از عناصر اینتراکتیو) که از عمده‌ترین دلایل محبوبیت ReactJS می‌توان به همین مورد اشاره کرد. در ادامه نگاه دقیق‌تری به مزایای استفاده از این کتابخانه‌ی پرکاربرد می‌اندازیم و 10 وبسایت برتری که از ReactJS استفاده می‌کنند را معرفی می‌کنیم تا نمونه‌های کاربرد آن را مشاهده کنید، با ما همراه باشید:

ReactJS چگونه کار می‌کند؟

این کتابخانه توسط تیم فیسبوک توسعه داده شد تا به عنوان ابزاری برای ارائه‌ی رابط‌های کاربری با کارایی بالا به کار گرفته شود. در باطن آن یک مکانیزم رندرینگ صفحه‌ی بی‌نظیر قرار دارد که کمک می‌کند تا تمام محتوای درون صفحه سریعا در پاسخ به اعمال صورت گرفته توسط کاربر رفرش بشوند.

اگر بخواهیم از دید فنی به ReactJS نگاه کنیم، هدف اصلی سازندگان این کتابخانه این بوده که از "اتصال" مکرر کد به جریان داده‌ها جلوگیری شود و در عوض بر اساس حالت‌های مختلف آن، رابط کاربری تعریف کنیم. این امر باعث می‌شود که بتوانیم اجزای مستقل از یکدیگر را در صفحه‌ی وب به وجود بیاوریم (به جای شیت‌های خالی از کد) و در نتیجه به طرز چشمگیری به دیباگ کردن یا مدرن‌سازی کد‌های موجود کمک می‌کند.

مزایای اصلی ReactJS

اگر دولوپری از ReactJS برای طراحی وبسایت استفاده کند می‌تواند از امکانات زیر بهره‌مند شود:


بهبود کارایی و سرعت بخشیدن به کارهای دولوپر

ReactJS به جای استفاده از مدل شیء‌گرای سند (DOM) که به نوعی یک مدل درختی برای نمایش داده است از یک مفهوم جدیدتر به نام مدل شیء‌گرای سند مجازی (Virtual DOM) بهره می‌برد.

از ویژگی‌های اصلی DOM می‌توان به امکانات غیرانطباقی آن در طراحی رابط‌های کاربری پویا اشاره کرد. این یعنی که رابط‌های کاربری وب که در این فرمت طراحی می‌شوند از کارایی پایینی برخوردارند و نمی‌توانند در حداکثر زمان صبر کاربر (سه ثانیه) انتظارات او را برآورده کنند. علاوه بر این، زمانی که بحث طراحی المان‌های اسکرولی مطرح شود (که در تایم‌لاین‌های شبکه‌های اجتماعی کاربرد فراوانی دارند)، اگر می‌خواهید محتوای شما سریعا بارگیری شوند باید DOM را به طور کل فراموش کنید!

به دلیل شکل درختی این مدل (در مورد شبکه‌های اجتماعی، درخت‌ها می‌توانند شامل هزاران نود باشند)، مرورگر باید نمایش قبلی DOM را "دوباره رسم کند" تا امکان به‌روزرسانی وب برای آن فراهم شود. اگر از دید کاربردی به این قضیه بنگریم، یک فرآیند بسیار پرهزینه است که باعث می‌شود عمل رفرش شدن با سرعت بسیار کمتری صورت بگیرد.

در عوض، Virtual DOM که در سایت‌هایی که از ReactJS بهره می‌برند استفاده می‌شود، یک نسخه‌ی بسیار سبک‌تر از DOM اصلی را به کار می‌گیرد. به این صورت که مرورگر نمایش DOM قدیمی را روی یک نمایش جدیدتر قرار می‌دهد و تنها نودهایی که نیازمند تغییر هستند را رفرش می‌کند (قسمتی از رابط کاربری رفرش می‌شود).

به این ترتیب، دولوپر می‌تواند رابط‌های کاربری با کارایی بالایی طراحی کند که حتی به کوچکترین تغییرات صورت گرفته توسط کاربر نیز واکنش آنی نشان بدهند. همچنین کمک می‌کند که برنامه‌نویس‌ها به صورت بهینه‌تری فعالیت کنند و با کد کمتری کار خود را انجام دهند.

استفاده مکرر از کد

امکان استفاده از کدهای ماژولار در سایت‌هایی که از ReactJS استفاده می‌کنند به دولوپرها اجازه می‌دهد که از این بخش‌های ماژولار در پروژه‌های دیگر نیز استفاده کنند. تمامی قسمت‌های کد تا حد امکان به بخش‌های مجزا تقسیم می‌شوند که هر بخش معرف یک تابع به‌خصوص است. در ادامه‌ی ماجرا نیز این بخش‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. چنین رویکردی باعث می‌شود که دیباگ کردن کد با سرعت بیشتری صورت بگیرد و شناسایی خطاهای موجود در حداقل زمان انجام شود.

بخش‌های ماژولار نیز در زمان توسعه‌ی نسخه‌ی جدید از یک محصول موجود بسیار مفید واقع می‌شوند. در این حالت دیگر مجبور نیستید که خط به خط کد را مرور کنید و اتصالات متعددی را به‌روزرسانی کنید، بلکه تنها کافی است که از این ماژول‌های از پیش آماده استفاده کنید. بدون شک می‌توان این مورد را یکی از مزیت‌های اصلی ReactJS نسبت به ابزارهای مهندسی وب که در گذشته استفاده می‌شدند دانست.

پایداری و ثبات بخش‌ها

وبسایت‌های React بر پایه‌ی اصل پیوند داده‌ی یک طرفه طراحی می‌شوند. این امر باعث می‌شود که بخش‌های مختلف کد انعطاف‌پذیر باشند و تضمین می‌کند که اگر تغییری در ساختارهای سطح پایین صورت بگیرد، المان‌های سطح بالا تحت تأثیر آن قرار نخواهند گرفت.

البته باید اشاره کنیم که این یک قابلیت جنجالی است و دولوپرهایی که با React JS کار می‌کنند نظرات مختلفی نسبت به این ویژگی دارند. بعضی از آن‌ها معتقدند که این ویژگی به طرز چشمگیری زمان مورد نیاز برای نوشتن کد را کاهش می‌دهد (به دلیل این که المان‌های سطح بالا دچار تغییر نمی‌شوند) و بعضی دیگر بر این باورند که این کار باعث می‌شود ریسک وقوع ارورهای پیچیده افزایش یابد.

ساختار در حال رشد

همان طور که اشاره کردیم، ReactJS یک ساختار اوپن سورس دارد که توسط تیم فیسبوک توسعه داده شده است. برای دولوپرها این به این معنی است که
الف) آن‌ها می‌توانند از کتابخانه‌ها و ابزارهای خارجی استفاده کنند و رابط‌های کاربری بی‌نظیری به وجود بیاورند و
ب) آن‌ها می‌توانند در یکی از بزرگترین جامعه‌های در حال رشد برنامه‌نویسی مشارکت داشته باشند. در سرتاسر دنیا بیش از 36 میلیون متخصص به طور پیوسته از React JS استفاده می‌کنند.

10 وبسایت معروف بر پایه‌ی ReactJS

حالا زمان آن است که نگاه مختصری به وبسایت‌هایی که از ReactJS استفاده می‌کنند داشته باشیم.

  1. Facebook: کتابخانه‌ی ReactJS پایه و اساس فیسبوک است. رندرینگ سرعت بالایی که این فریمورک فراهم می‌کند به 2.13 میلیارد کاربر در دنیا اجازه می‌دهد که به راحتی و با یک اینترنت معمولی به تایملاین خود دسترسی داشته باشند.
  2. Dropbox: دراپ باکس یک سرویس هاستینگ آنلاین برای ذخیره ابری داده‌ها است که به کاربران اجازه می‌دهد از هر جا و در هر زمانی و با هر دستگاهی به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند.
  3. Mattermark: مترمارک یکی دیگر از وبسایت‌های معروف بر پایه‌ی ReactJS است. این سرویس اینترنتی استارتاپ‌ها را بررسی می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند که سرمایه‌گذاران احتمالی خود را پیدا کنند. به طور دقیق‌تر، مترمارک به شما کمک می‌کند تا ریسک سرمایه‌گذاری روی یک استارتاپ در بلندمدت را تحلیل کنید.
  4. Tesla: تیم ایلان ماسک نیز تصمیم گرفت که از تکنولوژی پیشرفته‌ی ReactJS به عنوان پایه‌ی سایت اصلی شرکت تسلا استفاده کند.
  5. Atlassian: این شرکت که در گذشته راهکارهایی مانند JIRA، Bitbucket، Stash و غیره را به وجود آورده، یکی از بزرگترین شرکت‌های موجود در دنیا است. وبسایت آن نیز همان طور که حدس زدید بر پایه‌ی ReactJS طراحی شده است.
  6. Airbnb: ایربی‌ان‌بی یکی دیگر از نمونه‌های معروف استفاده از ReactJS است. این سرویس کمک می‌کند که صاحبان ملک و مستاجرها بتوانند با یکدیگر در ارتباط باشند و راهی ارزان‌تر و آسان‌تر از رزرو کردن هتل‌ها یا سایر اقامتگاه‌ها ارائه می‌دهد.
  7. Netflix: نتفلیکس را می‌توان محبوب‌ترین سرویس‌دهنده‌ی رسانه‌ای در دنیای مدرن دانست که به کاربران اجازه می‌دهد از سریال‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و بسیاری امکانات دیگر استفاده کنند. تمامی این موارد در یک رابط کاربری زیبا آماده‌ی پخش است. در زمان طراحی نتفلیکس دقت فراوانی به کار گرفته شد. از جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی گرفته تا قابلیت استفاده در دستگاه‌ها مختلف، نتفلیکس توانسته است که جایگاه خود را در میان برترین شرکت‌های دنیا ثبت کند.
  8. Reddit: رددیت یک پلتفرم جهانی آنلاین است که در آن کاربران می‌توانند به طور رایگان با کاربران دیگر در هر زمینه‌ای به گفتگو بپردازند. به نوعی می‌توان آن را یک فروم دانست که 330 میلیون کاربر را به خود جذب کرده است.
  9. BBC: بی‌بی‌سی از قدیمی‌ترین سازمان‌های خبری در دنیا است. افراد زیادی در سرتاسر دنیا به اخبار ارائه شده توسط این سازمان اطمینان می‌کنند و به همین دلیل صاحبان آن نباید این افراد را با یک وبسایت کیفیت پایین ناامید کنند. به همین دلیل در طراحی وبسایت بی‌بی‌سی نیز از ReactJS استفاده شده است.
  10. CloudFlare: آخرین مورد در این لیست یک پروژه‌ی اینترنتی است که به امنیت سایت و بهبود کارایی آن کمک می‌کند. جای تعجب ندارد که در این مورد هم از React JS استفاده شده است.

آموزش ReactJS
دوست عزیز شما میتوانید با تخفیف ویژه در این دوره شرکت کنید
کد تخفیف:
inl20rctjs

کلیدواژه: javascript طراحی وب طراحی و توسعه وب طراحی رسپانسیو react reactjs

منابع: anyforsoft.com

ارسال دیدگاه:
برای ارسال دیگاه باید به سیستم وارد شوید و یا ثبت نام کنید. ثبت نام چند لحظه بیشتر زمان شما را نمیگیرد.