ویژگی های جدید اعلام شده در مورد دستیار گوگل در I/O 2019

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ توسط فاطمه بهاروند

این هفته اخبار زیادی در کنفرانس Google’s I/O developer اعلام شد که بسیاری از آن ها از جمله گوشی هوشمند pixel 3a و نمایشگر هوشمند نست هاب مکس (Nest Hub Max) بر روی هوش مصنوعی و دستیار گوگل متمرکز بودند.

این اخبار برای شرکتی که مدیر عامل آن تاثیر هوش مصنوعی بر بشر را بیش از آتش و برق می داند تعجب برانگیز نیست، اما در هر صورت پیگیری تمامی اخبار می تواند چالش برانگیز باشد از این رو ما تمامی موارد قابل توجه و مهم دستیار گوگل را در اینجا فراهم آورده‌ایم.

دستیار گوگل ده برابر سریع‌تر

اگر سخنرانی اصلی مدیر عامل شرکت، ساندار پیچای(Sundar Pichai) و مدیران گوگل را مشاهده کنید متوجه تاکید زیاد بر یادگیری ماشین در دستگاه خواهید شد. محاسبات لبه ای( Edge computing) یا استفاده از قدرت محاسبه در دستگاه برای استنتاج در حال افزایش بوده و به عنوان زیر مجموعه ی کنفرانس I/O شناخته شده است.

یکی از این موارد در حال اعمال تشخیص گفتار دستیار گوگل است. این شرکت تشخیص گفتار و شبکه های عصبی بازگشت پذیر مورد نیاز را برای ارتباط صوتی با دستیار گوگل بر روی گوشی های هوشمند به کار برد تا 10 برابر سریعتر اجرا شود.

ممکن است تمام صداها در سطح آن چندان جالب به نظر نرسد اما این چیز دیگری است که باید آن را در عمل ببینیم.

تاخیر زمانی به ندرت به عنوان عنصر رقابتی دستیار AI بین دستیار گوگل، الکسا و... مورد بحث قرار گرفته است، اما سرعت نه چندان زیاد آن برای دریافت پاسخ یا نتیجه مانع عمده ای برای پذیرش AI محسوب می شود. این موضوع در مورد محققان AI و همچنین مصرف کنندگانی است که از دستیار در گوشی های هوشمندشان استفاده می کنند.

سرعت برابر با مکالمات پیوسته به معنای احتمال بیشتر برای تکمیل مالتی تسکینگ یا به عبارت دیگر اعمال چند وظیفه ای است. این موضوع ممکن است راه صحبت کردن مردم با دستیار را تغییر دهد.

نسل جدید دستیار گوگل در تلفن همراه پیکسل در تابستان آینده در دسترس خواهد بود.

Nest Hub Max

تشخیص چهره برای به روزرسانی های روزانه و شخصی سازی های صفحه نمایش هوشمند

نست هاب مکس جدیدترین نمایشگر هوشمند گوگل است و برخلاف Google Home Hub به Nest Hub تغییر نام داده شده است، یک دوربین دارد. تشخیص چهره ی این دوربین شناسایی تا 6 کاربر در یک خانواده را پوشش می دهد.

از این یادگیری ماشین بر روی دستگاه برای گسترش نرم افزار تشخیص چهره استفاده شده است. فرآیند تنظیم چهره تنها به اندازه ی چرخش سر به چپ و راست طول می کشد. زمانی که تنظیم شود می تواند بدون گفتن کلامی به طور فعالانه دو بار در روز برای ارائه ی به روز رسانی ها در جهت پیگیری لیست انجام کارهای شما، تقویم، حمل و نقل صبح ها و سایر اطلاعات شخصی صحبت کند.

وجود عبارت "Max" در نام محصولات می تواند شما را به این باور برساند که صفحه نمایش 10 اینچی HD نست هاب مکس مشابه Echo Show آمازون و همچنین Portal فیسبوک در همین سایز است.

دوپلکس برای وب

سال گذشته دوپلکس بر روی صحنه ی تجارت مکالمه همچون مرد Kool-Aid بود که در وسط دیوار قرار داشت. تمامی تکنولوژی هایی که دستیار گوگل در بهره گیری از صدای انسان انجام میداد تماس تلفنی برای رزرو وقت آرایشگاه و رستوران بود.

امسال گوگل، دوپلکس برای وب را معرفی نمود و از این پس تکنولوژی همراه دستیار گوگل قادر به انجام کارهایی مانند اجاره ی یک ماشین به جای برقراری تماس تلفنی است. دوپلکس در وب به طور خودکار اطلاعات شما را تکمیل می کند و تنها با چند حرکت هزینه ی آن را نیز محاسبه می کند.

دوپلکس در وب سال آینده در گوشی های اندروید قرار خواهد گرفت، همچنین اکنون برای دارندگان پیکسل در بسیاری از نقاط ایالات متحده در دسترس است.

ترجمه در محل و کمک برای انتخاب شام

گوگل می خواهد لنز ابزار کامپیوتری فعالیت خود را به منظور نشان دادن دنیای فیزیکی به صفحات وب آغاز کند و در این هفته گام هایی در این راستا برداشته است. لنز به زودی توانایی خواندن متن با صدای بلند را در بیش از 100 زبان به دست خواهد آورد که این قابلیت برای مسافران می تواند مفید واقع شود.

این قابلیت بر مبنای حالت مفسر (Interpreter Mode) ساخته شده است، یک سرویس ترجمه که در ژانویه برای Home Speakers معرفی شد.

لنز همچنین توانایی اسکن منوهای رستوران را به منظور نمایش غذاهای محبوب دارد و این اطلاعات را نیز از بررسی های آنلاین به دست می آورد. زمانی که وعده ی غذایی به پایان رسید لنز می تواند رسید رستوران را اسکن نموده و مبلغ مناسبی را به عنوان انعام به کل هزینه ی اصلی اضافه کرده و مبلغ نهایی را محاسبه کند.

این قابلیت ها اکنون تنها بر روی گوشی های هوشمند پیکسل در دسترس هستند اما در حال حاضر لنز در عکس های گوگل، نتایج جستجوی گوگل و همچنین از طریق دوربین در تعدادی از گوشی های هوشمند فراهم شده است.

در نهایت لنز به طور فزاینده ای قادر به ثبت ویدئو از دنیای واقعی خواهد بود. این امر با نگاهی به پشت صحنه ی de Young Museum در سانفرانسیسکو و دستورالعمل های بعدی در مجله ی Bon Appetit شروع می شود. Apple و Adobe’s AR Kit قصد دارند تا همین کار ار انجام دهند.

به نظر می رسد احتمالا تجربه های واقعیت افزوده ای که گوگل اعلام کرد سه شنبه بخشی از نتایج جستجوی گوگل شوند.

در سایر گزینه های جستجوی بصری واقعیت افزوده به همراه نتایج جستجو گوگل در کنار پادکست ها و اقدامات دستیار گوگل خواهد بود. امسال گوگل اندکی زودتر برنامه های خود را برای ایجاد یک تجربه ی جستجوی بصری در بیستمین سالگرد شروع به کار موتور جستجو اعلام کرد.

پادکست ها و دستیار گوگل نیز در نتایج جستجو گوگل خواهند بود.

اقدامات برنامه و رویدادهای داخلی

مجموعه ای از ابزار جدید برای توسعه دهندگان برنامه دستیار صوتی گوگل از جمله چگونگی نشانه گذاری زبان برای برنامه ها بر پایه ی صدا، ویدئو و سایر محتوا برای نمایش در نتایج جستجو و همچنین پاسخ های دستیار گوگل به سوالات "How to" در دسترس قرار گرفت.

Deep linkها برای اندروید مانند اقدامات برنامه، بسیار مشابه میانبرهای Siri اپل هستند که برای ارتباط با دستیار گوگل در سال گذشته معرفی شدند.

زمانی که با رویدادهای داخلی منتشر شده در سه شنبه ترکیب شوند اقدامات برنامه باعث ایجاد دستورات صوتی می شود که اقدامات خاصی را در برنامه های اندرویدی انجام می دهد. رویدادهای داخلی نیز سال گذشته معرفی شدند اما در سال جاری برای برنامه های خاصی نظیر دستور غذا، استفاده از رایانه و بانکداری گسترش یافتند.

گوگل اقدامات برنامه برای توسعه دهندگان اندروید را به عنوان راهی برای دسترسی آسان تر و فرصت تعهد دوباره فراهم نموده است.

Android Slices نیز سال گذشته به عنوان راهی برای نمایش محتوا از برنامه معرفی شد و از آن پس کاربران می توانند سوالاتی بپرسند و دستیار گوگل پاسخ دهنده ی آن خواهد بود.

Google Assistant in Driving Mode

حالت رانندگی(Driving Mode)

در حالت رانندگی صفحه نمایش گوگل برای نمایش موارد شخصی مانند نقشه راه تا رسیدن به قرار ملاقات بعدی که در برنامه شما ثبت شده است تغییر می کند.

در حالت رانندگی دستیار گوگل به طور خودکار به شما کمک می کند تا پادکست شما از جایی که تمام شده است شروع شود.

گوگل امسال به تدریج جنبه های بیشتری را توسط خود در ماشین نشان خواهد داد. جوانبی که ابتدا با Android Auto در ژانویه 2018 و گوگل مپ آغاز شده است.

حالت رانندگی برای گوگل مپ در سال گذشته معرفی شد.

 Picks for you و شخصی سازی محتوا

دستیار گوگل اکنون می تواند اطلاعات شخصی بیشتری از مردم و مواردی که به آن اهمیت می دهند را به خاطر بسپارد، از این رو شما می توانید راهنمایی هایی برای رفتن به خانه ی دوست خود از آن بگیرید یا مثلا به جای تعیین یک تاریخ خاص بگویید "به من یادآوری کن قبل از تولد مادرم گل بگیرم".

Picks for you در این تابستان معرفی شده است و برای شخصی سازی پیشنهادات از جمله پادکست ها، دستورالعمل ها و رویدادهای اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. Picks for you در زمان انتشار تنها در نمایشگرهای هوشمند قابل دسترسی است.

نمایشگر هوشمند Echo Show آمازون نیز قادر است تا پیشنهادات پادکست را انجام دهد.

تعیین یادآورها

یکی از ویژگی های دستیار گوگل در I/O که ممکن است نادیده گرفته شود توانایی تعیین یادآورها برای اعضای خاص از یک خانواده است.

هنگامی که دوبار در روز از چیزهایی مثل یادآورهای خود در نست هاب مکس استفاده می کنید بدین معناست که راه جدیدی برای به اشتراک گذاری اموری مانند کارهای خانه و کارهای روزانه پیش گرفته اید.

این ویژگی که با انجام کارهایی مانند ارسال پیام های ویدئویی همراه است به نظر می رسد از جمله ویژگی هایی باشد که می تواند قابلیت استفاده از یک دستگاه مانند نست هاب مکس به عنوان یک مرکز فعالیت خانوادگی را افزایش دهد.

 

 


کلیدواژه: google Google Assistant دستیار صوتی Google Duplex Google Lens Google Map گوگل I/O google io2019 google io19 کنفرانس گوگل گوگل 2019 io19 دستیار گوگل

منابع: venturebeat.com

دیدگاه ها:
۷ ماه قبل
reply
ضمن تشکر ,میخواستم درخواست کنم یه مقدار روان تر و واضح تر این مقالات رو ترجمه کنید , خیلی جاهای مطلب از نظر فارسی زیاد معنایی رو نمیرسوند ,
ولی باز متشکرم
ارسال دیدگاه:
برای ارسال دیگاه باید به سیستم وارد شوید و یا ثبت نام کنید. ثبت نام چند لحظه بیشتر زمان شما را نمیگیرد.