آموزش نصب و راه‌اندازی جنی‌ موشن(Genymotion)

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸ توسط امیرحسین عبدالله زاده

با سلام، من امیرحسین عبدالله‌زاده هستم و قصد دارم در این مقاله آموزشی نحوه نصب و راه‌اندازی جنی‌موشن و اجرا کردن دیوایس مجازی از طریق آن را به شما عزیزان آموزش دهم.
در آموزش ویدئویی نصب‌ و راه‌اندازی Android Studio دیدیم که چگونه می توانیم از امولاتور پیش‌فرض اندروید جهت اجرا و تست برنامه‌های اندرویدی استفاده کنیم.
یکی دیگر از ابزارهایی که جهت انجام این کار بین برنامه‌نویسان اندروید بسیار محبوب است و استفاده زیادی دارد Genymotion می‌باشد. به هر دلیلی اگر در اجرای امولاتور پیش‌فرض اندروید مشکل داشتید و یا با آن راحت نبودید می‌توانید از Genymotion استفاده کنید. البته امولاتورهای دیگری مانند Bluestacks, Nox , . . . نیز وجود دارند که از آنها استفاده می‌شود اما در این میان Genymotion بیشترین استفاده را دارد و نسبت به بقیه محبوب‌تر است.
خود من در 3 سال گذشته از دیوایس‌های مجازی جنی‌موشن استفاده کرده‌ام و به آن عادت کرده‌ام. در گذشته سرعت امولاتور اندروید کند بود و کار کردن با Genymotion سرعت کار را بالاتر می‌برد اما این روزها امولاتور پیش‌فرض و اصلی اندروید نسبت به گذشته بسیار بهینه‌تر شده است و کار کردن با آن راحت‌تر می‌باشد.
در کل پیشنهاد من این است که هر 2 را و یا در صورت تمایل امولاتورهای دیگر را نیز امتحان کنید و با هر کدام که راحت‌تر بودید کار را با همان ادامه دهید.‌

و اما بپردازیم به بحث اصلی این مقاله که نصب و راه‌اندازی جنی موشن در ویندوز(Windows) می‌باشد.

در Genymotion جهت اجرای دیوایس‌های مجازی از نرم‌افزار VirtualBox‌ استفاده می‌شود پس لازم است قبل از نصب Genymotion‌ به نصب VirtualBox اقدام کنید!

خب از اینجا به بعد کافی است قدم به قدم طبق مراحل زیر پیشروی کنید:

نصب و راه‌اندازی VirtualBox

1- آخرین نسخه VirtualBox را از اینجا دانلود کنید.

2- نرم افزار VirtualBox را نصب کنید. نصب آن بسیار ساده می‌باشد و کافی است چند بار بر روی گزینه next کلیک کنید و نکته‌ی خاصی ندارد که به آن اشاره کنیم.

آموزش نصب و راه‌اندازی جنی‌موشن (Genymotion)

نصب و راه‌اندازی Genymotion

1- آخرین نسخه Genymotion را از اینجا دانلود کنید.

2- نرم افزار Genymotion را نصب کنید. نصب Genymotion‌ نیز مانند VirtualBox بسیار ساده می‌باشد.


آموزش نصب و راه‌اندازی جنی‌موشن (Genymotion)

3- پس از اجرای نرم‌افزار Genymotion احتمالا با صفحه‌ای مشابه تصویر بالا مواجه خواهید شد. در این مرحله باید یک حساب کاربری جدید در Genymotion بسازید و سپس username و password خود را در این صفحه وارد کنید تا بتوانید با موفقیت Login کنید!

آموزش نصب و راه‌اندازی جنی‌موشن (Genymotion)

4- در صورت مواجه شدن با تصویر بالا گزینه Personal Use را انتخاب کنید و سپس روی NEXT کلیک کنید.

آموزش نصب و راه‌اندازی جنی‌موشن (Genymotion)

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در این مرحله با موفقیت به نرم افزار Genymotion ورود پیدا کرده‌ایم. ولی خب هنوز دیوایس مجازی‌ای را اضافه نکرده‌ایم که بتوانیم از آن استفاده کنیم.

اضافه کردن دیوایس مجازی

برای اضافه کردن دیوایس مجازی از 2 روش زیر می‌توانید استفاده کنید:

روش اول: از Template‌های آماده Genymotion استفاده کنید. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید در قسمت Available templates لیستی از دیوایس‌های مجازی نمایش داده شده است. یک کدام را انتخاب کنید و بر روی گزینه Install کلیک کنید.

آموزش نصب و راه‌اندازی جنی‌موشن (Genymotion)

در این مرحله با یک Dialog مشابه تصویر بالا مواجه خواهید شد که می‌توانید مشخصات دیوایس مجازی را به دلخواه خود ویرایش کنید و سپس بر روی گزینه Install کلیک کنید و صبر کنید تا دانلود شده و نصب شود.

سپس در مرحله بعدی دیوایس مورد‌نظر در قسمت My installed devices در نرم افزار Genymotion نمایش داده می‌شود.

روش دوم: من چندین دیوایس مجازی از نسخه های اندروید 4.3, 4.4 , 5.0, 6.0, 7.0, 7.1, 8.0 و 9.0 را دانلود کردم و برایتان آپلود کردم و می‌توانید دیوایس مورد نظر را بر اساس ورژن اندروید مورد نظرتان از طریق لینک‌های زیر دانلود کنید:

پس از دانلود فایل مورد نظر مشاهده می‌کنید که یک فایل با فرمت OVA برای شما قرار داده شده است. به عنوان مثال من در اینجا Android 8.0 را انتخاب کرده‌ام. حال کافیست مراحل زیر را انجام دهید تا بتوانید این دیوایس را از طریق Genymotion‌ اجرا کرده و از آن استفاده کنید:

آموزش نصب و راه‌اندازی جنی‌موشن (Genymotion)

1- فایل OVA دانلود شده را مطابق تصویر بالا در مسیر C:\Users\$yourUser\AppData\Local\Genymobile\Genymotion\ova قرار دهید. دقت داشته باشید که پوشه AppData به صورت پیش فرض Hidden می باشد و در تنظیمات Folder Options سیستم خود باید گزینه Show hidden files, folders, and drives را انتخاب کنید تا این پوشه برای شما نمایش داده شود.

2- بر روی فایل مورد نظر کلیک کنید تا با استفاده از نرم افزار VirtualBox‌ باز شود.

آموزش نصب و راه‌اندازی جنی‌موشن (Genymotion)

3- در صورت اجرای فایل OVA، اگر قبلا به VirtualBox اضافه نشده باشد با تصویری مشابه تصویر بالا مواجه خواهید شد که در این صورت بر روی گزینه Import کلیک کنید و کمی صبر کنید تا به صورت کامل Import شود.

پس از Import شدن می توانید فایل مربوط به دیوایس مجازی خود را در لیست دیوایس‌های مجازی VirtualBox مشاهده کنید.

آموزش نصب و راه‌اندازی جنی‌موشن (Genymotion)

4- دیوایس مورد نظر را انتخاب کرده،‌ روی آن راست کلیک کنید و بر روی گزینه Settings‌ کلیک کنید تا وارد صفحه تنظیمات دیوایس خود شوید و سپس وارد قسمت Network شوید و در تب Adapter1 مطابق تصویر بالا در قسمت Attached to گزینه Host-only Adapter را انتخاب کنید و بر روی Ok‌ کلیک کنید و از صفحه تنظیمات خارج شوید.

5- سپس با انتخاب مجدد دیوایس مجازی مورد نظر و با کلیک بر روی گزینه Start آن را اجرا کنید. نیازی نیست به صورت کامل اجرا شود و پس از چند ثانیه می توانید آن را ببندید و گزینه Power off the machine را انتخاب کنید.

6- از نرم افزار VirtualBox خارج شوید و نرم افزار Genymotion را مجددا اجرا کنید. حال می‌توانید دیوایس مجازی مورد نظر را در قسمت My installed devices مشاهده کنید.
بر روی آن راست کلیک کنید. در صورتی که قصد دارید تنظیمات آن را تغییر دهید بر روی گزینه Edit کلیک کنید.

آموزش نصب و راه‌اندازی جنی‌موشن (Genymotion)

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید من تنظیمات مربوط به Display، تعداد هسته‌های پردازنده و همچنین حافظه اختصاص داده شده به این دیوایس مجازی را به دلخواه خودم تغییر دادم.

7- با کلیک بر روی Start‌ دیوایس مورد نظر را اجرا کنید.

آموزش نصب و راه‌اندازی جنی‌موشن (Genymotion)

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید دیوایس ما کامل اجرا شده است و می‌توانیم اپلیکیشن‌هایی که نوشتیم را بر روی آن نصب کنیم و تست کنیم.

به شما پیشنهاد می کنم برای قدم بعدی با مطالعه این مقاله نحوه نصب Google Play Services بر روی Genymotion را یاد بگیرید. همچنین با مشاهده این ویدئو در صورت مواجه شدن با مشکل عدم نمایش دیوایس مجازی Genymotion در Android Studio، این مشکل را به راحتی حل کنید!
موفق و پیروز باشید.


کلیدواژه: اندروید Android برنامه نویسی اندروید آموزش برنامه نویسی اندروید نصب جنی‌موشن نصب Genymotion

منابع: arcademy.ir

ارسال دیدگاه:
برای ارسال دیگاه باید به سیستم وارد شوید و یا ثبت نام کنید. ثبت نام چند لحظه بیشتر زمان شما را نمیگیرد.