۸ پیش بینی قطعی از UX در سال 2019

دوشنبه ۰۵ فروردین ۹۸ توسط علی فروغی

پیش بینی‌ سالانه از هنر UX، در سال ۲۰۱۹، که نمیدونستید بهشون نیاز دارید.

۱) ما هنوز نمیدونیم که چه کسی طراح UX هست چه کسی نیست!

یک شک ترسناک در این مورد که آيا یک نفر طراح UX هست یا نه هنوز بین ما وجود داره. و البته، سوال اینجاست که اصلاً UX چی هست؟ این برای این هنر خیلی خیلی ضروری هست. سردرگمی‌ای که همه‌ی مارو به جوشش آورده. به علاوه، به مرور اینکه UXکارها خودشون رو بیشتر و بیشتر از همیشه طراح محصول خطاب میکنند و به سمت پست های مدیریتی میروند، خطاب کردن همه با اصطلاح UXکار این تصور رو ایجاد میکنه که این زمینه هنوز داغ‌ترین زمینه برای فعالیت است.

۲) طراحان اجبار به طراحی مود تاریک (Dark Mode) رو خواهند پذیرفت

اگر در حال ورود به سال ۲۰۱۹ هستید و هنوز یک رابط کاربری تاریک طراحی نکردید، بهتره که خودتون از اینکار کنار بکشید. این موضوع مربوط به خواسته‌های کاربران نمیشه بلکه به احساس مسئولیت شما نسبت به کاری که به عنوان یک طراح دارید و تشخیص کار درست و طراحی یک مود تاریک دارد.

۳) یک شغل دورکاری میخواید تا مجبور به روبه‌رو شدن با دیگران توی دنیای واقعی نشوید

افزایش شغلهای دورکاری ادامه خواهد داشت. کمک به استراتژی‌های یک کارگاه در حالی که بیرون از محل کار زیر بارون به تماشای فستیوال موسیقی طبیعت نشستید؟ طراحی دستیِ فریم‌های کار در حالی که زیر نور شمع توی یک روستا حضور دارید؟ انتظار برای اتمام طراحی یک کلید وضعیت شناور در حالی که توی زیر زمین خونه‌ در حالی که یک ساندویچ گرم رو گاز میزنید؟ فقط منو ثبت نام کنید!!! چرا هنوز دارم توی دفتر کارم مثل یک حیوان توی قفس کار میکنم؟؟ البته معلومه! هرچه با آدمای دیگه کمتر ارتباط برقرار کنم بهتر میتونم کارای طراحیمو برای اونا انجام بدم.

۴) انبوهی از ابزارهای جدید، غیر قابل مصرف خواهند شد

هر سال میبینیم که ابزار جدید عرضه میشوند. تلاش میشه که بهترین ابزارها جای خود را از دست بدهند یا پروژه‌های قدیمی شکست خورده تبدیل به بهترین ابزار موجود بشوند. در سال ۲۰۱۹ ابزار جدید تعیین کننده در این عرصه نخواهند بود.در حقیقت، حواس پرتی‌ای که برای طراحان ایجاد میکنند باعث میشود که ضرر آنها بیشتر از منفعتشان باشد. البته، ما از این ابزار جدید هیجان زده هستیم اما ابزاری که روزانه از آن برای طراحی استفاده میکنیم را تغییر نخواهیم داد.

اما، سال ۲۰۱۹ دستاوردهای بزرگی خواهد داشت؟ ابزارها یکدیگر را می‌خرند؟ امیدوارم، میتوانیم از این بابت کمی هیجان زده باشیم.

۵) یک گرایش سنگینِ جدید UX برای سریع‌ترین ایدئولوژی جهان، یعنی نفرت

زمانی که UX ابداع شد، هرگز توضیحی داده نشد که ما باید فقط برای کاربرانی که با آنها موافقیم طراحی کنیم. مردم سرتاسر جهان بیش از پیش با ابراز نظرات متعصبانه‌ی خود راحت هستند. امروزه چیزهایی در جامعه گفته میشه که نرمال تلقی میشود. طراحان UX از این صحبت‌ها استفاده میکنند و این نظرات شانس محسوب میشوند.

طراحی خیلی محصولات با استرس برای این کاربران تندرو آغاز میشود. آیا مردم لایق تجربه‌های دیجیتال لذت بخش نیستند تا تنش‌هایی را که توسط هنجار ششکن‌های اجتماعی به وجود آمدند حذف شود؟

۶) افزایش سن UXکارها باعث افزایش اعتماد به نفسشان خواهد شد

با گذشت هرسال، طراحان UXمسن تر خواهند شد. و با این افزایش سن، جدایی از تکنولوژی بیشتر خواهد شد. در تمام این مدت هر ساله طراحانی جدیدتر، سریع‌تر و بهتر از حد معول وارد بازار خواهند شد و بازار قدیمی تر ها را سخت خواهند کرد.

اما این رشد سریع جامعه UX را به عقب برخواهد گرداند تا المان هایی مثل پختگی و تجربه در طراحی در مقابل گروه جدید قرار گیرد. اگر از این امتیازهای تجربه و پختگی استفاده شود طراحان جدید هرگز نمیدانند که به چه چیزهایی برای وارد شدن در این عرصه نیاز خواهند داشت.

۷) اشکالی نو برای کسب جایگاه خواهند جنگید

در سال  ۲۰۱۸ اشکال بسیار مهم بودن. اشتباه نکنید ، من هم مانند شما عاشق یک شکل جدید خوب هستم.  هیچ چیز در ۲۰۱۹ تغییر نخواهد کرد او به جز اینکه اشکال جدید برای قرار گرفتن در جایگاه های شکل‌های حاضر تلاش خواهند کرد.شکل‌ها جای خود را حفظ خواهند کرد، مثلاً، مثلث‌ها در هر جای خواهند بود با سبکی جدید و مهم تر از همه این طراحان باید همواره مشغول به طراحی با استفاده از اشکال رایج شده جدید باشد.

۸) روزهای پایان یافتن برای طراحان UX با سبک T-shaped ، پایان خواهد یافت.

روزهایی که یک طراح ux عمومی تمام کارها را انجام می‌داد به پایان رسیده است. به استثنای کمپانی هایی که بودجه محدود دارند، بیشتر کمپانی ها متخصصینی در این زمینه استخدام خواهند کرد. یک محقق تحقیق خواهد کرد و یک طراح ui که جزئیات ui را میداند در آخر نتیجه بهتری حاصل خواهد کرد. یک طراح ux که ادعا می کند همه کارها را انجام خواهد داد تبدیل به یک مدیر خواهد شد. 

مرسی از زمانی که گذاشتید و مطالب مارو خوندید :)


کلیدواژه: رابط کاربری طراحی UI طراحی لوگو ui ux طراحی UX UI طراحی وبسایت طراحی متریال

منابع: uxdesign.cc

ارسال دیدگاه:
برای ارسال دیگاه باید به سیستم وارد شوید و یا ثبت نام کنید. ثبت نام چند لحظه بیشتر زمان شما را نمیگیرد.