چگونه یک توسعه دهنده ی full-stack وب شویم؟

پنج شنبه ۲۷ دی ۹۷ توسط فاطمه بهاروند

اگر شما به دنبال راهی برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده ی full-stack وب و بهبود شانس خود برای یافتن شغلی با حقوق کافی هستید، در این مقاله بهترین راهنمایی ها را برای بدل شدن به "فردی همه فن حریف" در صنعت وب خواهید یافت.

full-stack developer

اینترنت با نرخ شگفت انگیز افزایش بیشتر و بیشتر موسسات خصوصی و تجاری آنلاین رو به رو است و به نظر می رسد خیلی زود شرایط به گونه ای خواهد وبد که شخص یا موسسه ای وجود نخواهد داشت که نوعی ارائه ی آنلاین یا پلتفرم تعاملی از خود نداشته باشد.این روند بازار همچون پنجره ای بزرگ رو به فرصت های شغلی برای توسعه دهندگان وب است، به خصوص آن هایی که از مهارت های ضروری برای ساخت وب سایت بهرمند هستند.

از آنجایی که بسیاری از توسعه دهندگان کار خود تنها را بر روی توسعه ی front-end یا back-end متمرکز می کنند، کسانی که می توانستند کل پروژه را به صورت تک نفره به سرانجام برسانند، یک دارایی ارزشمند به حساب می آمدند. این افراد به اصطلاحا توسعه دهنده ی full-stack به کمک ارتباطات ساده و مصرف کلی زمان فرآیند، فرآیند توسعه را کارآمد تر می کنند.

توسعه ی front-end

به غیر از داشتن یک کامپیوتر اولین گام برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده ی full-stack تسلط بر توسعه ی front-end وب سایت است. به طور کلی به قسمتی از وب سایت که در دسترس کاربر است و کاربر با آن تعامل دارد front-end گفته می شود. سه جز اصلی front-end شامل HTML و CSS و JavaScript می شوند.

  • HTML اساسا به عنوان ستون فقرات وب سایت به حساب می آید برای ایجاد ساختار و محتوای سایت شما به HTML نیاز دارید.
  • CSS مخفف Cascading Style Sheets (صفحات آبشاری) است و یک تابع کنترل محتوای HTML را در خود دارد. CSS شما را قادر می سازد تا محتوای ایجاد شده توسط HTML مانند تصاویر پس زمینه، رنگ ها، فونت، سایز و به طور کلی تمامی عناصر HTML را بدون توجه به چگونگی تعیین این عناصر در کد گذاری اولیه ی HTML تنظیم کنید.
  • JavaScript یخ موجود در front-end را آب می کند. JavaScript به شما اجازه می دهد تا با اضافه نمودن انیمیشن های پیچیده برنامه های کاربری وب و کار بر روی تعاملات وب سایت را از خشکی و یخ زدگی ظاهری خود رها سازید.

یادگیری این سه زبان شما را به میانه راه بدل شدن به یک توسعه دهنده ی full-stack می رساند، نیمه ی دوم راه شامل افزایش مهارت استفاده از توسعه ی back-end است.

توسعه ی back-end

این جنبه از توسعه ی وب به کار بر روی ورای ظاهر سایت شما برمی گردد. برخلاف front-end که محتوای مورد نظر شما را به کاربر ارائه داده و به بازدیدکنندگان اجازه ی تعامل با آن را می دهد. توسعه ی back-end به قابلیت های سایت، پایگاه داده ها و سایر فرآیندهای اصلی رسیدگی می کند. مهارت های لازم برای تسلط بر روی back-end به ترجیحات شخصی شما و همچنین الزامات پروژه بستگی دارد چرا که زبان های مختلفی برای قسمت back-end وب سایت وجود دارد و شما می توانید هر یک از آن ها را به کار گیرید.

برخی از محبوب ترین و همچنین کاربردی ترین زبان ها برای یادگیری عبارتند از PHP و Python و Ruby و... . همانطور که قبلا ذکر شد کد مورد استفاده ی شما به الزامات پروژه وابسته است اما اگر بخواهید به یک توسعه دهنده ی full-stack تبدیل شوید یادگیری تنها یک زبان چندان کارساز نخواهد بود.

برای ساخت back-end می توانید از JavaScript نیز بهره بگیرید، هرچند استفاده از این زبان می تواند به یک سری از مسائل مربوط به عملکرد منجر شود و سایت را پر از باگ نموده و سرعت آن را پایین می آورد. از آنجایی که تجربه ی کاربر نقش مهمی در طراحی وب دارد استفاده از زبان های برنامه نویسی که اجازه ی اعمال بهترین عملکرد و ثبات را می دهند بسیار مهم است. علاوه بر این بخش عمده ای از CMS های مدرن (Content Management Systems سیستم مدیریت محتوا) مانند WordPress و غیره...، از زبان هایی به غیر از JavaScript استفاده می کنند که نیاز به یادگیری زبان های برنامه نویسی back-end را تشدید می کند.

حرف آخر

مشتریان انتظار عملکرد کیفی و زمان بندی مناسب را از شما دارند به خصوص اگر کل پروژه ی آن ها به تلاش شما بستگی داشته باشد. اکثر توسعه دهندگان full-stack فرصت آن را ندارند که تمامی کارها را خود انجام دهند از این رو تلاش خود را بر روی یکی از جنبه های وب سایت متمرکز نموده و سایر امور پروژه را به شخص ثالث می سپارند. با این حال توسعه دهندگان full-stack به دانش جامع از تمام جنبه های توسعه نیاز دارند. در غیر اینصورت زمانی که به کمکی نیاز باشد محول کردن کار یا تقسیم آن دشوار خواهد بود. مهمتر از همه این است که مراقب باشید یک قطعه از پروژه ی خود را به چه کسی واگذار می کنید، وقتی که من در EduGeeksClub مشغول به کار بودم، زمان بسیار دشواری برای پیدا کردن یک توسعه دهنده back-end داشتم که بتواند کار را به موقع تحویل دهد، بنابراین مجبور بودم تلاش بیشتری برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب در نظر بگیرم.

راه های زیادی برای به دست آوردن مهارت های لازم برای تبدیل شدن به توسعه دهنده ی full-stack وب وجود دارد که هر کدام از آنها نیاز به زمان و تفکر و همچنین میل به برنامه نویسی دارد. در این مورد حتی اگر به دانشگاه نروید نیز می توانید از دوره ها و منابع آنلاین استفاده نمایید.

با این حال مطالب تئوری کافی نیستند برای پیشرفت و تا آنجار که می توانید باید تمرین کنید. برای شناخت نقاط ضعف خود نوشتن پروژه ی خود را آغاز کنید. علاوه بر این بعدها می توانید برای نشان دادن مهارت های خود بهترین کار خود را برای کارفرمایان ارسال نمایید.

نتیجه گیری

توسعه full-stack وب در مورد "دانستن همه چیز" نیست بلکه در مورد آن است که قادر باشید دانش خود را با توجه به نیازهای پروژه تطبیق دهید. هیچ راه سریعی برای تبدیل شدن به فردی فوق العاده در این صنعت وجود ندارد راه موفقیت به کار سرسختانه، تعهد، استعداد و یادگیری موارد کافی بستگی دارد.

امیدوارم این مقاله مفید واقع شده باشد...


کلیدواژه: وب برنامه نویسی جاوااسکریپت javascript جاوا اسکریپت پایتون PHP Python وردپرس WordPress web html css Ruby سی اس اس اینترنت full-stack front-end back-end

منابع: jaxenter.com

دیدگاه ها:
reply
یادگیری این سه زبان شما را به میانه راه بدل شدن به یک توسعه دهنده ی full-stack می رساند، نیمه ی دوم راه شامل افزایش مهارت استفاده از توسعه ی back-end است.
البته لازم به ذکر هست که در متن فوق، HTML و CSS زبان نیستند :)
۱ سال قبل در پاسخ به محمد بابازاده
reply
HTML و CSS براساس تعریف سایت w3schools.com زبان به حساب میان، HTML زبان نشانه گذاری ابرمتنی و CSS زبانی برای استایل دهی به اسناد HTML معرفی شدند، در تعریف بهشون زبان میگن هر چند به خاطر ویژگی هایی که دارند نمیشه دقیقا اون ها رو زبان "برنامه نویسی" به حساب آورد. (مطابق گفته ی شما...)
ارسال دیدگاه:
برای ارسال دیگاه باید به سیستم وارد شوید و یا ثبت نام کنید. ثبت نام چند لحظه بیشتر زمان شما را نمیگیرد.