پروفایلر شبکه (Network Profiler) در اندروید استودیو 3.1

پنج شنبه ۰۶ اردیبهشت ۹۷ توسط فاطمه بهاروند

اخیرا نسخه ی بتای اندروید استودیو 3.1 منتشر شده است. این نسخه ویژگی های بسیاری مانند ابزار لینت(lint) کاتلین، کامپایلر D8 و همچنین به کارگیری مجدد پروفایلر شبکه همراه شده است.

در گذشته ما با استفاده از DDMS توانایی چک کردن چگونگی مصرف داده های شبکه (network data) را داشته ایم اما در نسخه ی پروفایلر جاری مجموعه ی جدیدی از ویژگی ها اضافه شده است. اجازه دهید این موارد را بررسی کنیم.

قبل از هر چیز نمودار شبکه بسیار واضح و منظم است.

درخواست اشکال زدایی (Request Debugging)

بر روی هر درخواستی در نمودار کلیک کنید جزئیاتی همچون نوع درخواست(Request) و پاسخ(Response) داده را دریافت خواهید کرد.

همچنین شما می توانید درخواست و پاسخ هدر ها(headers) را نیز بررسی کنید.

درخواست هدر

پاسخ هدر

اگر درخواست مورد نظر از نوع post باشد شما می توانید متن درخواست را به خوبی ببینید.

درخواست پست(post)

من این مورد را بسیار مفید میدانم. در گذشته من برای یافتن درخواست/پاسخ مرتبط با جزئیات مخصوصا زمانی که با API های توسعه یافته توسط اشخاص ثالث در ارتباط بود از ابزارهایی نظیر Charles استفاده می کردم. در صورتی که اکنون این ویژگی به ما اجازه می دهد به طور کامل از چنین مواردی فاصله بگیریم و بررسی جزئیات را مستقیما به اندروید استودیو واگذار کنیم.

نکته ی کمکی: اگر شما از SDK های توسعه یافته توسط اشخاص ثالث استفاده می کنید، می توانید همواره درخواست های اختیاری ارسال شده از برنامه و همچنین دریافت جزئیات مانند url سرور و... را بررسی و چک کنید. مثال زیر ارسال درخواست از Crashlytics و دریافت آن توسط پروفایلر را نمایش می دهد.

همواره بهتر است مباحث آموزشی را به صورت پیشرفته و کامل فرا بگیریم تا در آینده موضوعاتی که در مورد آنان بی اطلاعیم باعث سردرگمی و ناراحتی ما نشوند. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطالب این لینک را مطالعه کنید.

و اما مورد آخر

پروفایلر همچنین می تواند در گرفتن امواج قدرتمند رادیویی در زمان استفاده از شبکه ی موبایل کمک کند.

                       حالت امواج رادیویی در خطوط آبی به نمایش گذاشته شده است

این نمودار یک جدول زمانی بندی از مواقعی را به نمایش گذاشته است که برنامه ی شما قدرت امواج رادیویی را در سطح بالا حفظ میکند و این امر سبب افزایش مصرف باتری می شود. شما با مد نظر قرار دادن این نمودار می توانید به بررسی تماس های شبکه پرداخته و همچنین در راستای کنترل و مصرف بهینه ی باتری از آن استفاده نمایید.

 


کلیدواژه: Network Profiler نتورک پروفایلر پروفایلر شبکه اندروید استودیو Android Studio

منابع: android.jlelse.eu

ارسال دیدگاه:
برای ارسال دیگاه باید به سیستم وارد شوید و یا ثبت نام کنید. ثبت نام چند لحظه بیشتر زمان شما را نمیگیرد.