کارفرمایان و برنامه نویسان چطور به تعامل برسند؟! (قسمت اول)

چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶ توسط فرشید شیرچی

تا به حال مطالب گسترده ای در مورد اینکه شما چه کار هایی را به عنوان یک کارفرما یا یک توسعه دهنده نباید انجام بدید منتشر شده .که همه ی این موضوعات رو میشه به عنوان یک "جنگ سرد" بین این دو جبهه دونست.

در این مقاله دوست دارم بیشتر روی نتایج مثبت این مطالب و چیز هایی که از اون ها یادگرفتم متمرکز بشم، که امیدوارم افراد از هر طرف این جبهه ها چیز های مفیدی دستگیرشون بشه و در روابطشون تاثیر داشته باشه.

 

احترام گذاشتن به وقت یکدیگر

فکر کنم این مهمترین توصیه ای بوده که یاد گرفتم.توجه و احترام به وقت برای هر دو طرف لازم است و رعایتش بسیار تاثیرگذار و مهمه.

برای کارفرماها، می تونه به این معنی باشه که تمام تلاششون رو بکنند تا از ایجاد تنش در محیط و روابط جلوگیری کنند و خواسته های معقول داشته باشند، این یعنی مهلت های غیر منطقی برای تحویل پروژه ها تعیین نکنند، یا درخواست های بیش از حد و خارج از توان در یک بازه ی زمانی از برنامه نویس انتظار نداشته باشند.

برای برنامه نویس ها و یا کارمند ها این موضوع خیلی پیچیده نیست، اون ها باید زمان مناسبی رو برای اتمام و تحویل کارها ارائه بدهند و به شکلی یک تعادل مناسب بین رسیدن به زندگی شخصی و کار ایجاد کنند، به عبارت دیگه در اعلام برآورد زمان کارها دقیق و صادق باشند.

 

کمک به هم در یادگیری

این موضوع هم از اهمیت بسیار بالایی برخورداره، به نظر شخص من این موضوع هم کاملا دوطرفست و هر دو طرف باید توجه داشته باشند.

برای کارفرماها این موضوع بدین شکل میتونه رعایت بشه که اون ها در مورد نیازمندی های بازار یک کار و نوسانات بازار با توسعه دهنده ها شفاف و صادق باشند، کارفرماها باید جنبه های غیر فنی بازار کسب و کار رو برای توسعه دهندگان شرح دهند. شما به عنوان کارفرما باید اجازه کسب تجربه های جدید و متفاوت از وظایف اصلی برنامه نویس هاتون رو به اون ها بدید.

توسعه دهنده ها هم باید یاد بگیرند که به نیازهای تجاری یک پروژه توجه داشته باشند. اون ها باید با دلسوزی و صداقت کارفرماها رو در جریان روال فنی کار قرار دهند و در مورد محدودیت های زمانی و یا هزینه های قطعات و اینکه چطور میتونند در آینده باعث ایجاد هزینه شوند به اون ها اطلاعات دهند.

 

تقویت مستمر یکدیگر

در این قسمت برای کارفرماها میتونه چیزهای ساده ای باشه، مثل در نظر گرفتن پاداش برای کار های مثبتی مثل تحویل زودتر از موعد کار یا هزینه کردن کمتر از بودجه تعیین شده برای پروژه! این موارد به شدت در بهبود روابط بین کارفرما و کارمند تاثیرگذاره، بدون توجه به این موارد ممکنه حتی کارمندان قوی هم نسبت به موقعیتشان احساس ناامنی کنند. شما به عنوان کارفرما با رعایت این موارد به کارمند خود کمک میکنید احساس مهم بودن و موفقیت بکنه و با روحیه مثبت به کار ادامه بده.

به عنوان کارمند شاید براتون عجیب باشه که شما چه بازخورد مثبتی میتونید به کارفرماتون بدید! آخرین باری که از کارفرماتون بابت کار خوبی که بهتون سپرده تشکر کردید کی بوده؟؟ روابط کاری بسیاری بوده که در طی زمان به روابط دوستانه تبدیل شده که همه ی اون ها این سطح از روابط اجتماعی رو در روابطشون اجرا کرده بودند. در یک محیط کاری نمیشه قبول کرد که بشنویم "کار به خوبی انجام شده" بدون گفتن "دوست دارم اینجا کار کنم" یا "پروژه جالبی بود، بازم ازین ها به من بدید!"

 

● به زندگی شخصی همدیگر توجه کنید

 این موضوع در راستای عنوان قبلیه

به نظر من مهارت های اجتماعی یک هنره! من به شخصه انسان درون گرایی هستم و قرار گرفتن تو اجتماع برام خیلی سخت و اذیت کننده بود اما به شدت با این موضوع جنگیدم تا این احساساتم رو دور بریزم.

چه به عنوان کارفرما و چه به عنوان کارمند، علاقه بیشتری نسبت به هم نشان بدید. اگر در به یاد آوردن اتفاقات و صحبت ها مشکل دارید از صحبت هاتون با بقیه یادداشت بردارید. شاید داشتن رابطه فردی بین روابط اجتماعی و رسیدگی به کار های برنامه نویسیتون سخت باشه اما بهتون اطمینان میدم حتما شدنیه. وقتی شما احساس کنید که رابطه خوبی با آدم هایی که با اون ها کار میکنید دارید، تاثیر بسیار فاحش و ملموسی بر روند کارتون خواهد داشت که خود به مرور متوجه آن خواهید شد.

 

ادامه دارد ....


کلیدواژه: کارفرما بازارکار کسب و کار برنامه نویسی

منابع: dev.to

ارسال دیدگاه:
برای ارسال دیگاه باید به سیستم وارد شوید و یا ثبت نام کنید. ثبت نام چند لحظه بیشتر زمان شما را نمیگیرد.